جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
 


مشروح فعالیت‌های معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر در دهه فجر

طعم خوش خدمت در طلیعه فجر

معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر به منظور گرامیداشت چهلمین پیروزی انقلاب اسلامی خدمات متنوعی را در سه حوزه بهداشت و درمان، توانبخشی و سلامت خارج کشور ارایه کرده است.

 

گزارش: مریم طراق/ به منظور گرامیداشت جهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه توانبخشی هر یک از مراکز توانبخشی جمعیت هلال احمر در استان‌ها و شهرهای مختلف، موظف به ارایه معاینه غربالگری در تعدادی از مراکز آموزشی در ایام دهه فجر شدند و در این اقدام انحراف ستون فقرات، ناهنجاری‌های صافی کف پا و دیگر مشکلات پا در دانش‌آموزان مقطع ابتدایی 25 استان کشور توسط کارشناسان ارتوپدی جمعیت هلال احمر شناسایی شد.

همچنین با اجرای طرح غربالگری  در 60 مدرسه ، تعداد 11 هزار و 903 دانش آموز توسط تیم های متخصص توانبخشی معاینه شدند که در بین این تعداد یک هزار و 215 دانش آموز مبتلا به انحراف ستون فقرات و تعداد یک هزار و 841 دانش آموز مبتلا به ناهنجاری‌های صافی کف پا و دیگر مشکلات پا شناسایی شدند.

در راستای ارایه خدمات این معاونت، مانورهای تیم های بهداشت و درمان نیز در 5 منطقه عملیاتی با ارایه جمعا 16 هزار و 256 خدمت درمانی در سطح کشور با هدف خدمت رسانی به افراد کم برخوردار در مناطق محروم و رفع نیازهای درمانی آنها به صورت رایگان و همچنین تقویت توانایی نیروها برگزار و جمعا 16هزار و 256 خدمت درمانی شامل ویزیت سرپایی، خدمات پرستاری، خدمات مادر و کودک، خدمات تغذیه، خدمات بهداشت روان و محیط زیست ارایه شده است.

مناطق عملیاتی مذکور شامل منطقه خراسان جنوبی با حضور استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان و گلستان؛ منطقه بوشهر با حضور استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و فارس؛ منطقه یزد با حضور استان‌های چهارمحال و بختیاری، اصفهان، منطقه آذربایجان غربی با حضور استان‌های زنجان، اردبیل و آذربایجان شرقی و منطقه کهکیلویه و بویر احمد نیز شامل لرستان، ایلام و خوزستان است.

برگزاری مراسم بزرگداشت یوم الله 22 بهمن در مراکز سلامت خارج از کشور جمعیت هلال احمر نیز از اقدامات دیگر این معاونت است که به رسم هر ساله خود در این ایام علاوه بر آذین بندی و برگزاری جشن‌‌های متعدد، خدمات مختلفی به متقاضیان و به‌ویژه اقشار محروم ارایه می‌کنند.

ارایه خدمات جدید بینایی سنجی و فروش عینک اقدام به انجام فیزیوتراپی رایگان، ویزیت رایگان فیزیوتراپی، برگزاری دو کمپ درمانی و ویزیت رایگان، و ... در مرکز سلامت هلال احمرغنا، اعزام یک تیم درمانی متشکل از پزشک، تکنسین آزمایشگاهی و پرستار به  مناطق روستایی محروم «آمانگوآ»، غربالگری یکصد دانش‌آموز به صورت رایگان و اعزام کارشناسان بهداشتی و درمانی به مراکز آموزشی و ... در مرکز سلامت هلال احمر ساحل عاج، معاینه و غربالگری بیش از ۵۰ نفر دانشجویان جدیدالورود دانشگاه جامع‌المصطفی توسط مرکز سلامت جمعیت هلال احمر در مرکز سلامت  جمعیت هلال احمر در کشور کنگو و همچنین اقدامات مشابه دیگری در مراکز سلامت کنیا، بیمارستان لبنان، بولیوی، مالی، تانزانیا و ... بخشی از خدمات ارایه شده در این حوزه است./مریم طراق


١٣:٢٥ - شنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٤٩٠٩    /    تعداد نمایش : 2017

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: