سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
 


معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر:

کلینیک تعادل سالمندان در شهرها و استان‌ها پس از انجام روند مطالعاتی و تحقیقاتی راه‌اندازی می‌شود/ هلال‌احمر می‌تواند بار زیادی از دوش دولت در حوزه توانبخشی بردارد

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر با اشاره به قدمت 55 ساله توانبخشی در هلال احمر گفت: هلال احمر می تواند بار زیادی از دوش دولت در حوزه توانبخشی بردارد.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر به نقل از ایرنا، دکتر حسن صفاریه با بیان این که در «کلینیک تعادل سالمندان هلال احمر»،دلایلی که سبب تعادل نداشتن برخی از سالمندان در هنگام راه رفتن است، بررسی می شود، گفت: در آمارهای جهانی اعلام می شود که یک سوم سالمندان سالی یک بار زمین می خورند و عارضه آن شکستگی استخوان است.

وی با بیان این که شکستگی های استخوان در سالمندان می تواند به زمین گیر شدن همیشگی آنها و عوارض های مختلف جراحی منتهی شود، گفت: در پاره اوقات نیز این مشکلات سبب مرگ سالمندان می شود که باید در این باره بررسی و تحقیقات انجام گیرد تا مشخص شود، نداشتن تعادل به دلیل ضایع در چشم، گوش و یا سیستم اعصاب مرکزی است.

صفاریه افزود: تکنسین ها و تجهیزات مرتبط در کلینیک تعادل سالمندان موجود است تا دلیل نداشتن تعادل در هنگام راه رفتن سالمندان را بررسی کند؛ و با مشخص شدن دلیل این مشکل، درمان آن آغاز می شود و هلال احمر علاقمند است پس از انجام روند مطالعاتی و عملیات آن، این کلینیک ها را در شهر و استان های دیگر تاسیس کند.

به گفته وی هم اکنون این کلینیک هلال احمر روزانه 10 بیمار را پذیرش و روند بررسی و درمان آنها را انجام می دهد.

وی با اشاره به قدمت 55 ساله توانبخشی در هلال احمر گفت: هلال احمر سال هاست در این حوزه فعال است و کارهای ارزنده ای را انجام داده و می تواند همکاری توانمند برای وزارت بهداشت در موضوع توانبخشی باشد ولی آنچه در این امر باید به آن توجه کرد منابع هلال احمر در این حوزه است.

این مسول هلال احمر در پاسخ به این پرسش که با توجه به تشکیل کارگروهی از سوی وزارت بهداشت درخصوص توانبخشی که هلال احمر نیز یکی از اعضای آن است، آیا فعالیت جدی در این کارگروه انجام شده و وزارت بهداشت بودجه ای در این خصوص برای هلال احمر اختصاص داده ، گفت: تا کنون بودجه ای در این خصوص از وزارت بهداشت دریافت نکرده ایم.

وی با اشاره به این که در برنامه پنج ساله و ده ساله هلال احمر، فعالیت ها درخصوص توانبخشی تدوین شده است، گفت: برای توسعه و عملیاتی کردن برنامه ها به بودجه ای معادل 100 میلیارد تومان برای هرسال نیازمندیم.

این معاون جمعیت هلال احمر با بیان این که در همه کشورها بودجه خدمات توانبخشی به دلیل سوده نبودن از سوی دولت ها تامین می شود، گفت: امیدواریم دولت در این عرصه کمک کند.

وی اظهار کرد: اگر منابع کافی در حوزه توانبخشی در اختیار هلال احمر قرار بگیرد، هلال احمر می تواند کمک بزرگی به دولت بکند ولی خیلی امیدوار نیستیم و تنها باید معجزه ای اتفاق بیفتد تا بتوانیم خدمات بهتری در اختیار مردم قرار دهیم.

صفاریه درباره دیگر فعالیت تخصصی توانبخشی هلال احمر گفت: یکی از فعالیت ها در این زمینه «کلینیک سکته مغزی هلال احمر» است افرادی که دچار عوارض سکته مغزی می شوند می توانند به آنجا مراجعه کنند چون بسیاری از این افراد دچار مشکلات زیادی می شوند و از کار افتاده می شوند.

وی درباره «کلینیک پروتز های سلیکونی هلال احمر» ، گفت: در این کلینیک ، متخصصان برای افرادی که دچار عارضه ای شدند و بخشی از اندامشان را از دست دادند ، پروتز اندام ساخته می شود، به عنوان مثال برای فردی که بینی یا گوشش را از دست دادند پروتز سلیکونی ساخته می شود.

وی در ادامه با بیان این که هلال احمر به دلیل سودآور نبودن در این حوزه ها ورود پیدا می کند، گفت: در بسیاری از این موارد بخش خصوصی به دلیل سودده نبودن وارد نمی شود ولی هلال احمر به دلیل وظیفه ذاتی اش که کاهش آلام بشری است در این حوزه ورود پیدا می کند و در صورت حمایت های دولت، زمینه های توسعه این کلینیک ها را به دیگر استان ها فراهم می کند.


١٢:٣٥ - دوشنبه ٦ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ١٠١٢٤٠    /    تعداد نمایش : 1114

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: