جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
 


مدیرکل توانبخشی جمعیت هلال احمر عنوان کرد

ارائه کاردرمانی ذهنی در مرکز توانبخشی هلال احمر

مدیرکل توانبخشی گفت: کاردرمانی ذهنی با در نظر گرفتن رابطه بین ذهن و جسم، ذهن و حرکت، ذهن و گفتار، ذهن و یادگیری یک سری برنامه‌ریزی‌های منسجم در رابطه با توانایی‌های متفاوتی در مراجعان بکار می‌گیرد.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر، دکتر پیمان پیشگاهی، مدیرکل توانبخشی در گفتگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: متقاضیان این خدمات دارای اختلالاتی مانند ضعف کلی بدن، ضعف مهارت‌های حرکتی، ضعف در مهارت‌های ترسیمی، اختلالات حسی، اتیسم، اختلال رفتاری، اختلال یادگیری، اختلال توجه و تمرکز، مشکلات حافظه، مشکلات نوشتاری، تاخیر در رشد و .... هستند.

مدیرکل توانبخشی در ادامه با تاکید بر اینکه علوم شناختی شناختی به تازگی و در سال‌های اخیر به عرصه درمان وارد شده است، گفت: بر همین اساس بسیاری از متخصصان هنوز اطلاع چندانی از توانبخشی شناختی و تاثیرات مثبت آن ندارند و در واقع چگونگی و جایگاه مداخله توانبخشی شناختی هنوز برای همه مشخص نشده است.

پیشگاهی با اشاره به اینکه توانبخشی شناختی بخشی از علوم شناختی است که به مداخله و تقویت توانایی‌های شناختی می‌پردازد، عنوان کرد: توانبخشی شناختی از مجموعه برنامه‌های هدفمندی است که با هدف ترمیم برای افرادی که مبتلا به یک اختلال شناختی یا رفتاری هستند یا ارتقای کارکردهای شناختی در افرادی که نیازهای تحصیلی یا حرفه‌ای خاص دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: توجه یک فرایند شناختی پایه و در عین حال پیچیده است که دارای زیر مجموعه‌هایی است که ابعاد مختلف آن را در بر می‌گیرد و نقص در آن می‌تواند تاثیر گسترده‌ای بر توانایی و عملکرد مناسب در  زندگی روزمره افراد داشته باشد و به مراجعان کمک میکند تا درک بیشتری از نقاط ضعف و قوت خود داشته باشند و بتوانند نسبت به تغییرات ایجاد شده در عملکرد و زندگی روزانه آنها که ناشی از نقایص شناختی است، سازگاری ایجاد کنند.

مدیرکل توانبخشی با اشاره به اینکه اجرای موثر توانبخشی در افراد مبتلا به نقایص شناختی، رفتاری و هیجانی دارای اصول و قواعدی است، گفت: تمرکز اصلی توانبخشی شناختی بر آموزش است که بر توانمندسازی، خود کنترلی و خودکفایی تاکید می‌کند.

پیشگاهی خاطرنشان کرد: جلسات توانبخشی شناختی ساختار یافته هستند و برنامه درمانی و فعالیت‌ها با در نظر گرفتن نتایج ارزیابی و عملکرد فعلی مراجع با هدف بهبود مهارت‌ها و جبران محدودیت‌های شناختی- رفتاری و کمک به مراجع برای درک و مدیریت واکنش‌های هیجانی در پاسخ به تغییراتی که در عملکردش رخ می دهد، برنامه ریزی می‌شود.

 

وی در پایان با اشاره به اینکه مرکز جامع توانبخشی هلال احمر نیز در واحد کاردرمانی و گفتاردرمانی با استفاده از نیروهای کارآمد و مجرب تلاش می‌کند در این مسیر خدمات مثبت و شایسته‌ای بردارد، گفت: تمرين مهارت‌های حركتی، بهبود تعادل، آموزش مفاهيم كلی شناختی و دركی، آموزش مهارت‌های روزمره زندگی، آموزش مهارت‌هاب اجتماعی، تقويت توجه و تمركز، افزايش تحمل كاری و دستور پذيری و ... از جمله خدماتی است که در طول دوره درمان ارایه می‌شود.


١٠:١٥ - چهارشنبه ١٥ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ١٠١٤٨٧    /    تعداد نمایش : 713

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: