جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧
 


در دیدار معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر با رئیس صلیب سرخ ارمنستان مطرح شد:

راه‌اندازی 2 مرکز توانبخشی قبل از بهبود بیماری از سوی هلال‌احمر/ اعلام آمادگی برای بهره‌مندی از آموزش‌های توانبخشی هلال‌احمر ایران در ارمنستان

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر با اشاره به فعالیت 126 مرکز توانبخشی هلال‌احمر، گفت: در حال حاضر مشغول راه‌اندازی دو مرکز توانبخشی قبل از بهبود بیماری، با ظرفیتی مطابق با نیازهای مناطق هستیم.

 

به گزارش عمومی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر، دکتر حسن صفاریه در دیدار با دکتر مختیار مناتساکانیان، رئیس و دکتر آنا یقی آزاریان، دبیرکل صلیب‌سرخ ارمنستان درباره خدمات قابل ارائه در 126 مرکز توانبخشی هلال‌احمر ایران، گفت: علاوه بر حوزه توانبخشی؛ بخشی از فعالیت این مراکز ارائه خدمات ارتز و پروتز، فیزیوتراپی، شنوایی شناسی، گفتار درمانی، کاردرمانی و کلینیک‌های تخصصی توانبخشی مانند اختلالات تعادل در سالمندان است.

وی در پاسخ به اینکه منابع مالی و انسانی مراکز خارج از کشور جمعیت هلال‌احمر چگونه تامین می‌شود؟، خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر بر اساس اهداف انسان‌دوستانه و اصول هفتگانه، بر اساس نیاز کشورهای دیگر برای ارائه خدمات درمانی و توانبخشی اعلام آمادگی می‌کند و از آنجا که دارای قدمتی 95 ساله است؛ به همت خیرین و داوطلبان، منابع مالی خود را تامین می‌کند.


دکتر افشین علیخانی، مدیرکل بهداشت و درمان اضطراری معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر هم با اشاره به فعالیت 126 مرکز توانبخشی با محوریت ارایه خدمات ارتز و پروتز در سطح کشور و فعالیت در 14 کشور دنیا، گفت: جمعیت هلال احمر با سابقه 95 ساله بزرگترین شبکه توانبخشی کشور را در اختیار دارد و سالیانه حدود 550 هزار تن از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند.


وی افزود: اگرچه متولی تامین سلامت در کشور ایران وزارت بهداشت است، اما مهمترین نهاد یاری کننده دولت و تکیه‌گاه اصلی وزارت بهداشت در زمینه توانبخشی، جمعیت هلال‌احمر است و به همین منظور علاوه بر راه اندازی مراکز درمانی براساس نیازهای کشور، بیمارستانی مجهز و تخصصی خدمات توانبخشی را به هموطنان ارائه می‌کند.


علیخانی با اشاره به فعالیت بیش از 170 مرکز واکسیناسیون در کشور، ارائه خدمات دارویی و مسئولیت تامین داروهای مربوط به بیماری‌های خاص در کشور از سوی داروخانه‌های جمعیت هلال احمر، خاطرنشان کرد: ایران دارای موقعیت خاص جغرافیایی است و از سوی دیگر بسیاری از کشورهای همسایه آن در برابر منازعات آسیب‌پذیر و برخی از آنها با درگیری‌های داخلی مواجه هستند، لذا جمعیت هلال احمر ایران علاوه بر مسئولیت پاسخگویی به این دست از حوادث و سوانح، کمک به سایر کشورهای نیازمند را نیز بر اساس وظایف ذاتی خود در دستور کار دارد.


هلال احمر ایران، جمعیتی توانمند در منطقه است
دکتر مختیار مناتساکانیان، رئیس صلیب‌سرخ ارمنستان هم در این دیدار اظهار کرد: ایران و ارمنستان دو کشور همسایه هستند، اما متاسفانه ما اطلاعات کافی از فعالیت‌های هلال‌احمر ایران نداشتیم و فقط میدانستیم که جمعیت هلال احمر، جمعیتی توانمند در منطقه است.
وی افزود: ارمنستان فقط دارای یک مرکز توانبخشی و وابسته به صلیب سرخ است و لذا در زمینه توانبخشی نیازمند توانمندکردن خود هستیم و به‌همین منظور آماده و علاقمند به همکاری و بهره‌مندی از آموزش‌های جمعیت هلال‌احمر در این حوزه و در کشور ارمنستان هستیم.


٠٨:٣٠ - چهارشنبه ٥ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ١٠١٩١٨    /    تعداد نمایش : 930

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: