شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
 


توانخواه ورزشکار و مدال آور کشورمان عنوان کرد:

نقش موثر هلال احمر در ارایه خدمات به توانخواهان

سلمان آب باریکی، 32 ساله و عضو تیم دو میدانی جانباز و معلول جمهوری اسلامی ایران از توانخواهان موفق مرکز جامع توانبخشی جمعیت هلال احمر در رشته پرتاب وزنه است.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر، سلمان آب باریکی، 32 ساله و عضو تیم دو میدانی جانباز و معلول جمهوری اسلامی ایران از توانخواهان مرکز جامع توانبخشی جمعیت هلال احمر است که به علت ابتلا به بیماری فلج مغزی و فقدان حرکتی خود از سال 72 از خدمات این مرکز استفاده می‌کند. 

 لازم به ذکر است که فلج مغزی (cerebral palsy) گروهی از اختلالات حرکتی دایم ولی غیر پیشرونده هستند که به دلیل ناهنجاری‌های مادرزادی یا آسیب‌های وارده بر مغز در مراحل اولیه تکامل ایجاد می‌شوند. تعدادی از افراد مبتلا فقط نقص حرکتی دارند و اختلال دیگری ندارند ولی در سایر بیماران علایم احتمالی مانند مشکلات یادگیری، شنیدن، دیدن و تشنج نیز وجود دارد. وضعیت هوش با توجه به محل آسیب، متغیر است و دارای چندین نوع متفاوت است.

سلمان آب باریکه که انجام فعالیت‌های ورزشی و مربیگری در رشته ورزشی تخصصی خود یعنی پرتاب وزنه از مهمترین فعالیت‌های اجتماعی خود نام می‌برد؛ موفق به کسب موفقیت در چند دوره قهرمانی جوانان جهان، جوانان آسیا، دو دوره در بزرگسالان آسیا، دو دوره در پاراالمپیک پکن و لندن، چهار دوره جهانی بزرگسالان در پرتاب وزنه شده و دارای درجه مربیگری آمادگی جسمانی مربیگری درجه یک فدراسیون جانبازان و معلولین است.

این قهرمان پرتاب وزنه در ارتباط با ارزیابی خدمات هلال احمر در حوزه توانبخشی می‌گوید: به نظر من خدماتی که در هلال احمر در این حوزه برای توانخواهان انجام می‌دهد بسیارموثر است، ولی در بخش ورزش می‌تواند توانمندی خیلی بیشتری داشته باشد و به سادگی و با کمترین هزینه فعالیت‌های خاصی برای معلولان انجام دهد.

ورزشکار توانخواه و مدال آور کشورمان در مورد طرح پیشنهادی خود جهت آموزش و تشویق معلولان در رشته‌های مختلف ورزشی می‌گوید: من بارها به این موضوع اشاره کرده‌ام که به همراه دوستان ورزشکار خود برای کمک به مددجویان تلاش می‌کنیم تیم‌های ورزشی از بین آنها ایجاد کنیم و برای انجام این امر مهم نیز طرحی دارم که در صورت موافقت و همکاری مسئولان جهت تامین امکانات و برقراری ارتباط با مددجویان با هر نوع معلولیت و در هر شرایط سنی برای یادگیری و آموزش ورزش قابل اجرا خواهد بود؛ چراکه این امر به طور قطع منجر به ارتقای جسمی و روحی و افزایش اعتماد به نفس در مددجویان خواهد شد.

وی موفقیت خود را مرهون دعای والدین و انگیزه و اراده‌اش برای کسب توانایی‌ها، موفقیت و پیشرفت می‌داند و اضافه می‌کند: موفق شده‌ایم  در بین افرادی که تحت آموزش قرار گرفته اند ورزشکاران موفق بسیاری تربیت کنیم و به عنوان مثال در یک جریان کاری با یکی از شاگردانم آشنا شدم و متوجه شدم که از توانایی گفتاری بسیار ضعیفی برخوردار است؛ به همین دلیل این موضوع را با خانواده او مطرح کردم که پس از استعداد یابی، دوره‌های آموزشی خود را طی کرد و موفق به کسب ورودی بازی‌های آسیایی جاکارتا شد.


١٤:٣٧ - شنبه ١٨ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٣٥١٣    /    تعداد نمایش : 880

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: