چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧
 


مسئول اداره ظرفیت های جهانی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ

به حضور جمعیت هلال احمر ایران در عرصه‌های بین المللی نیاز داریم

مسئول اداره ظرفیت های جهانی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و مسئول ارشد بخش بهداشت و درمان در شرایط اضطراریبه منظور امضای سند روش‌های عملیاتی استاندارد (SOP)جهت حضور تیم‌های پاسخ‌ اضطراری هلال احمر در بین تیم‌های بین المللی با معاون بهداشت، درمان و توانبخشی دیدار کردند.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر، دکتر حسن صفاریه در این نشست اظهار کرد: چندین سال زحمت و فعالیت منجر شد تا جمعیت ملی ایران به توان پاسخگویی در عرصه ملی و بین المللی دست یابد که این اتفاق برای ما و همه انسان هایی که قرار است از این خدمات بهره مند شوند جای خوشحالی دارد.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی در ادامه ضمن ارایه توضیحاتی از فعالیت های این معاونت، گفت:  جمعیت ملی ایران حدود 95 سال قدمت دارد که از ابتدای فعالیت خود، در زمینه ارایه خدمات بهداشتی و درمانی شاخص بوده به طوریکه مسئولیت تمامی بیمارستان های کشور را نیز به عهده داشته است.

دکتر صفاریه با تاکید بر اینکه در زمینه درمان اضطراری توانسته ایم پوشش کافی و کاملی را در حد مقدور برای کل کشور فراهم کنیم، عنوان کرد: این توان همچنان حفظ شده است؛ به طوریکه امروز جمعیت هلال احمر در عرصه درمان داخل کشور 42 مرکز درمانی و 2 بیمارستان بزرگ دارد و همچنین در عرصه خارج از کشور نیز مراکز درمانی از جمله پلی کلینیک های تخصصی و بیمارستان های جمعیت در 14 کشور دنیا فعال هستند.

وی با اشاره به ارایه سالیانه 2میلیون خدمت توسط 36 داروخانه جمعیت هلال احمر در سطح کشور، افزود: جمعیت هلال احمر در حوزه توانبخشی با سابقه 55 ساله نقشی بسیار مهم را ایفا می کند که با 126 مرکز توانبخشی در سطح کشور شامل ارتز و پروتز، مراکز فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی، شنوایی سنجی و ....، سالیانه 550 هزار خدمت ارایه می کند و این شبکه کارآمد می‌تواند همواره در خدمت پاسخگویی بهداشت و درمان اضطراری باشد.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی خاطرنشان کرد: ما کشوری حادثه خیز هستیم و در بسیاری از مواقع این حوادث تبدیل به سوانح می شوند؛ به ویژه در 6 ماه گذشته که در اغلب نقاط کشور شاهد زلزله، سیل و ... بودیم و بخش زیادی از توان جمعیت را به خود مشغول کرد.

مسئول اداره ظرفیت های جهانی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ  در ابتدای این نشست با اظهار خرسندی از حضور ظرفیت‌های جمعیت هلال احمر برای پاسخگویی به عملیات پاسخگویی بین المللی، اظهار کرد: این ملاقات در دو بخش صورت خواهد گرفت که یک قسمت آن مربوط به تبادل اطلاعات، آشنایی با روش‌های عملیاتی استاندارد (SOP)برای تیم‌های پاسخ‌ اضطراری و ارتباط آن با چارچوب پاسخگویی اضطراری فدراسیون خواهد بود و بخش دیگر که مربوط به آشنایی با اصول فنی است.

وی در ادامه گفت: جمعیت ملی ایران با توجه به ظرفیت های بسیار خوبی که دارد باید در تمامی بخش ها فعال تر شود و ما هم به حضور شما نیاز داریم چراکه معتقدیم چنین توانی می تواند در تمامی بخش های پاسخگویی به کار گرفته شود.

آقای پاکو خاطرنشان کرد: حضور همکاران شما در نشست قبلی کارگروه فنی ERU ها حضور داشتند به مرتبط کردن تمام اعضا و به اشتراک گذاشتن استانداردهای جهانی تیم‌های پاسخ‌ اضطراری و توسعه این سیستم به نحوی بهتر کمک کرد.

وی با بیان علت حضور خود در ایران به منظور  نهایی کردن این فرآیند و پیوستن جمعیت هلال احمر به خانواده ERU  در فدراسیون عنوان کرد: ما این اطمینان خاطر را داشتیم که جمعیت ایران جنبه های فنی لازم برای حضور در پاسخگویی بشردوستانه را دارد.

معاون بهداشت، درمان وتوانبخشی در پایان از اعضای فدراسیون بین المللی سوال کرد که با توجه به اینکه جمعیت هلال احمر ایران به نوعی مسئول پاسخگویی در سطح ملی است، اگر میزان صرف توان ما به دلیل تنوع ، تعدد و تکثر سوانح داخلی به حدی باشد که نتوانیم در یک عملیات بین المللی حاضر شویم آیا امکان عدم حضور برای هست یا خیر؟

مسئول اداره ظرفیت های جهانی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ در پاسخ به این سوال گفت: بخشی از SOP این است که ما از جمعیت های ملی می خواهیم که ماهانه وضعیت عملیاتی خود را به روز رسانی کنند و میزان آمادگی خود را به فدراسیون اعلام کنند. ما در این زمینه به جمعیت های ملی اعتماد می کنیم و چنانچه جمعیتی درگیر مسایل داخلی خود بود امکان عدم حضور وجود دارد.


١٦:٠٧ - يکشنبه ٦ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٥٠٦٨    /    تعداد نمایش : 781

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: