سه شنبه ٠٤ تير ١٣٩٨
 


کارشناس مسئول کاردرمانی در مرکز جامع توانبخشی هلال احمر:

ایجاد اختلال عملکرد عصبی و عضلانی دست با نادیده گرفتن گزگز انگشتان/ درمان آسیب‌های دست در مرکز جامع توانبخشی هلال احمر

کارشناس مسئول کاردرمانی گفت: نادیده گرفتن برخی علایم مانند گزگز انگشتان و بی حسی دست می تواند منجر به ایجاد آثار زیان باری در زمینه افت توانایی استفاده از دست در فعالیت های زندگی فردی، اجتماعی، شغلی و .... شود.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی، پریسا رشید زاده، کارشناس مسئول کاردرمانی در مرکز جامع توانبخشی هلال احمر با اشاره به مشکل شایع گزگز و بی حسی دست و پا، اظهار کرد: اصلی ترین دلایل بی حسی انگشتان و گز گز دست و پا، تنوع گسترده ای از بیماری ها یا اختلالاتی است که در برخی مواقع جریان خون را محدود و گاهی به اعصاب آسیب می رساند.

کارشناس مسئول کاردرمانی در ادامه افزود: خواب رفتن انگشتان دست بطور موقت می تواند ناشی از عواملی مثل فعالیت های حرکتی ظریف (مانند نقاشی کردن)، حرکت مکرر و اشتباه خوابیدن بر روی یک دست باشد که باعث ایجاد فشار زیاد بر یک یا چند عصب می شود.

وی خاطرنشان کرد: بی حسی دست و گز گز مچ یا کف دست نیز ناشی از بیماری هایی مانند سندرم تونل کارپ، بیماری تخریب دیسک در مهره‌های فقرات گردنی و پوکی استخوان است که باعث فشرده شدن یک عصب خاص می شود.

رشیدزاده با بیان این مطلب که گز گز مچ و کف دست می تواند منجر بی حسی دست و انگشتان هم شود، عنوان کرد:  بی حسی انگشت کوچک و انگشت حلقه در پشت و کف دست ممکن است ناشی از گیر افتادن یا فشرده شدن عصب زند زیرین در بازو باشد که به دلیل مشکلات مفصل آرنج است و در این حالت عصب زند زبرین در ناحیه شانه، استخوان ترقوه یا مچ دست نیز فشرده خواهد شد. همچنین گز گز و مورمور شدن دست در ناحیه انگشت شست، سبابه و نیمی از انگشت حلقه نیز تا حدود زیادی به دلیل مشکلات عصبی میانی است.

کارشناس مسئول کاردرمانی در ادامه افزود: علایم گزگز دست و پا و خواب رفتن دست شامل احساس سوزش کف دست، سرد شدن دست ها یا انگشت ها، احساس درد در دست، انگشت یا بازو، افزایش بی حسی دست در حین تایپ کردن یا نوشتن، احساس خارش، گرفتگی عضلانی، گردن درد، احساس سوزن سوزن شدن در دست، جوش زدن، حساسیت لمسی، انقباض و علایم همراه با گزگز است.

رشید زاده با تاکید بر نشانه دیگری با عنوان درد منتشر در بدن، خاطرنشان کرد: علامت مذکور دردی است که در سراسر بدن حس می شود، معمولا مداوم است و گاهی در نواحی مشخصی مانند کمر یا گردن شدت بیشتری می یابد. 

کارشناس مسئول کاردرمانی در ادامه یادآور شد: نادیده گرفتن هر یک از علایم و بیماری های ذکر شده می تواند عملکرد عصبی و عضلانی دست را تحت تاثیر قرار داده و منجر به ایجاد آثار زیان باری در زمینه افت توانایی استفاده از دست در فعالیت های زندگی فردی، اجتماعی، شغلی و .... شود.  

وی در پایان عنوان کرد: مرکز جامع توانبخشی نیز  با ارایه خدمات هندتراپی و بکارگیری از کاملترین تجهیزات مربوطه آماده ارایه خدمات در راستای توانبخشی انواع آسیب های دست مانند آسیب های عصبی است.


٠٨:٤٩ - شنبه ٧ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٩٧٠٣    /    تعداد نمایش : 2145

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: