سه شنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٨
 


مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر خبرداد:

بازنگری در برنامه‌های آمادگی و دستورالعمل عملیاتی سیل برای تیم‌های بهداشت و درمان هلال احمر

دکتر افشین علیخانی گفت: کارگاه کشوری تحلیل و بررسی عملکرد تیم‌های بهداشت و درمان در سیل 98، با هدف آینده نگری، بررسی تجارب، شناخت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف در عملیات گذشته، برنامه‌ریزی و برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی، دکتر افشین علیخانی، مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال‌احمر با اشاره به ارایه خدمات درمانی تیم‌های بهداشت و درمان در جریان سیل‌های سال جاری، اظهار کرد: سیل‌هایی که ابتدای سال جاری در  بسياری از استان‌های کشور اتفاق افتاد، تجربه متفاوتی را با توجه به وسعت زياد مناطق متاثر برای ما ایجاد كرد.

مدیرکل بهداشت و درمان در ادامه با تاکید بر وجود شرایط بسیار خاص در مناطق آسیب‌دیده از سیل، عنوان کرد: تیم‌های بهداشت و درمان اعزام شده به مناطق سیل زده، به واسطه اتفاقاتی مانند بالا رفتن یا فروکش کردن آب، ایجاد مناطق درگیر جدید و همچنین از دسترس خارج شدن برخی مناطق آسیب‌دیده، به ناچار مجبور به تغییر مداوم برنامه‌های عملیاتی می‌شدند. 

دکتر علیخانی در ادامه افزود: به هنگام بروز زلزله تیم‌های بهداشت و درمان به مناطق آسیب دیده، اعزام و پس از استقرار در مناطق عملیاتی، گاهی مجبور به ارایه خدمات سیار در مناطق آسیب دیده می‌شوند؛ اما در مواجهه با سیل تمامی خدمات باید تنها به شکل سیار ارایه می‌شد.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه کشوری تحلیل و بررسی عملکرد تیم‌های بهداشت و درمان در سیل 98، خاطرنشان کرد: کارگاه مذکور با هدف آینده نگری، بررسی تجارب، شناخت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف در عملیات گذشته، برنامه‌ریزی و برگزار شد.

مدیرکل بهداشت و درمان با اشاره به انجام بررسی‌های علمی جهت برگزاری این کارگاه، عنوان کرد: به منظور جمع آوری تجارب اعضای تیم‌های بهداشت و درمانی که در مناطق سیل زده حضور داشتند؛ پرسشنامه‌هایی توسط هفت کارگروه مختلف شامل تیم هماهنگی و مدیریت عملیات در میدان، پرستاری، پزشکی، مامایی، بهداشت محیط، بهداشت روان و تغذیه؛ طراحی و پس از توزیع در استان‌ها، توسط همین کارگروه‌ها بررسی شد.

دکتر افشین علیخانی در پایان تاکید کرد: نتایج حاصل از این ارزیابی برای مواجهه احتمالی مجدد با سیل و ارایه بهتر خدمات به‌عنوان یک دستورالعمل عملیاتی به تمامی استان‌ها ابلاغ خواهد شد‌.


٠٧:٥٧ - شنبه ٢٢ تير ١٣٩٨    /    عدد : ١١٤٨٢٠    /    تعداد نمایش : 140

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: