دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨
 


توان خواه مرکز جامع توانبخشی؛

هلال احمر نقش مهمی را در بازگشت من به جامعه ایفا کرده است

محمد خجسته متولد 1350، در چهار سالگی دچار فلج اطفال شده و از ناحیه هر دوپا معلول است. وی سال‌هاست که در عرصه های مختلف موسیقی و هنر فعالیت دارد.

 

به همین بهانه گفت و گوی اختصاصی روابط عمومی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر را با محمد خجسته را در ذیل بخوانید:

از اینکه متوجه شدید توانایی هایتان نسبت به بقیه همسن هایتان کمتر است چه حسی داشتید؟

سال های اول فکر می کردم شایدناتوانی باعث کمبودها و عقب افتادگی از هم سن هایم باشد، اما آرام آرام توانستم بفهمم که می توانم از همه مشکلات عبورکنم. به خدا توکل کردم، به استعدادهایم بها دادم و به مرور مرزهای ناتوانی حذف شدند و من به خودم ایمان اوردم.

چطور فهمیدید که به هنر علاقه دارید؟

ازکودکی به هنر موسیقی و نمایش علاقه داشتم. در برنامه های هنری شرکت می کردم و هرجا که به من نقشی و مسئولیتی سپرده می شد با تلاش زیاد به بهترین نحو ارائه می دادم.

آیا بعد از آن کار هنر و شرکت در برنامه های هنری شکل جدی تری گرفت؟

بله بارها توانستم به نوازندگی کیبورد، تمبک، تومبا و پرکاشن بپردازم. این ها به من اعتماد به نفس دادند، به گونه ای که بعدها در میان حاضران نواختم و نقش های هنری فراوانی را پذیرفتم.

از چه زمانی فعالیت هایتان را گسترش دادید و در رادیو مشغول شدید؟

از سال 82در برنامه طنزجمعه به یاد ماندنی فعالیتم را در رادیو شروع کردم . صداپیشگی، عروسک گردانی و مجری گری از جمله کارهایی بود که انجام دادم. امروز که در دهه چهارم زندگی هستم به خیلی از فعالیت های هنری در حد و توان خودم تسلط دارم و دوستان بسیار خوبی در رادیو و بخش های هنری و فرهنگی دارم.

برای دوستانی که مثل شما کم توان هستند چه پیامی دارید؟

با توکل به خدا با بال های شکسته هم می توان پروازکرد، پریدن گاهی نیاز به بال ندارد، می گویند پرنده‌ای که در بال هایش زندگی می کند اسیر هیچ قفسی نمی شود.به دوستانم و کسانی که مثل من معلولیت دارند توصیه میکنم به روزهای بهتر و آینده فکرکنند.گذشته بازنمیگرددباید به جلو نگاه کرد.باید پرواز کرد تا لذت سبک بودن و رها از قید وبند را حس کرد.

از هلال احمر چه کمکهایی دریافت کرده اید؟

 

از هلال احمر چند بار بریس دریافت کردم و این نهاد مردمی نقش مهمی را در بازگشت من به جامعه ایفا کرده است جا دارد از مسئولین هلال احمرتشکر کنم و خواهش من این است که بیشتر به فکر معلولین باشند تا ان ها بتوانند استعدادهای نهفته در وجودشان را شکوفا کنند.


٠٨:٢٧ - يکشنبه ٦ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٧١٢٤    /    تعداد نمایش : 1431

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: