شنبه ٢٩ تير ١٣٩٨
 


معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر:

ارایه خدمات بهداشتی درمانی پایه در تمامی استان‌های کشور

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر گفت:این معاونت با راه‌اندازی واحدهای درمانی سیار و بیمارستان مرجع در کنار تیم‌های بهداشت و درمان اضطراری و واحدهای خدمات بهداشتی و درمانی پایه از نظر حجم، تنوع و اهمیت نوع ارائه خدمات به آسیب دیدگان حوادث طبیعی و غیر طبیعی از مهمترین بخش ستادی و اجرایی جمعیت قلمداد می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر حسن صفاریه اظهار کرد: این 22 استان کشور با دارا بودن زیر ساخت ها و امکانات موجود در بیمارستان های سریع استقرار (RDH) که دارای بخش های تریاژ (اولویت بندی اولیه)، اورژانس، جراحی، مراقبت های ویژه، بستری و داروهای مرتبط موجود در آنها هستند، می توانند ارائه دهنده خدمات فوریتی و حیاتی در مواقع اضطراری عمومی و پیچیده انواع حوادث و سوانح یادشده باشند.

وی با تشریح اهداف جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت: هلال احمر بر اساس وظایف تعیین شده و در راستای تحقق اهداف بشردوستانه مندرج در اساسنامه خود به عنوان ارگان محوری پاسخگویی به حوادث و سوانح در کشور نسبت به طراحی این سامانه ها و سازماندهی تیم های عملیاتی به منظور ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در شرایط اضطراری اقدامات شایسته ای و جامعی را انجام داده است.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر ادامه داد: هدف از طرح ایجاد بیمارستان های سریع استقرار این است که بتوان در حداقل زمان ممکن و در ساعت‌های اولیه پس از حادثه آنها را به منطقه آسیب دیده منتقل و مصدومان و مجروحان را از نظر تریاژ (الویت بندی اولیه) تحت حمایت های پایه و پیشرفته حیاتی قرار داد تا مداخله ای موثر در کاهش میزان مرگ و میر حوادث و سوانح انجام گیرد.

صفاریه همچنین گفت: این بیمارستان های انعطاف پذیر، قابلیت ارائه خدمات جراحی، درمانگاهی و بهداشتی را به صورت بالقوه جهت افراد متاثر از حوادث و سوانح را دارا هستند.

به گفته وی، از دیگر مزیت های این سامانه های بیمارستانی سریع استقرار، کم حجم و سبک، امکان بارگیری و انتقال تمام تجهیزات و امکانات آنهاست به طوری که می توان با استفاده از حداقل تجهیزات موجود در این بیمارستان ها، خدمات لازم را در ساعات اولیه حادثه ارائه و این بیمارستان ها را در نزدیکترین مکان به محل حادثه مستقر کرد.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر در ادامه در پاسخ به این سوال که چه برنامه هایی برای کاهش مرگ و میر و بیماری در جوامع آسیب دیده پس از وقوع انواع حوادث طبیعی و غیر طبیعی را دارید، گفت: بعد از وقوع زلزله بم در سال 82 جمعیت هلال احمر زیر ساخت های ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی را در جریان حوادث و سوانح آغاز کرد و در 15 سالی که از آن زلزله ویرانگر و مخرب می گذرد، خوشبختانه توانسته به جایگاه نسبتا مناسبی در این رابطه دسترسی داشته باشد به طوری که اکنون تمام استان های کشور واحدهای اضطراری ارائه خدمات بهداشتی و درمانی پایه (B.H.C.U) دارند.

وی اضافه کرد: همچنین می توان این گونه عنوان کرد که این معاونت با راه اندازی واحدهای درمانی سیار (M.H.C.U) و بیمارستان مرجع (R.H) در کنار تیم های بهداشت و درمان اضطراری و واحدهای خدمات بهداشتی و درمانی پایه (B.H.C.U) از نظر حجم، تنوع و اهمیت نوع ارائه خدمات به آسیب دیدگان حوادث طبیعی و غیر طبیعی از مهمترین بخش ستادی و اجرایی جمعیت در راستای وظایف و مأموریت های امداد و نجات جمعیت هلال احمر قلمداد می شود.

صفاریه توضیح داد: همچنین در چهار منطقه کشوری هم زیر ساخت ها و امکانات ارائه خدمات بیمارستانی مرجع (R.H) که دارای استقرار «میان مدت» و «بلند مدت» هستند، فراهم شده که این بیمارستان های مرجع ارائه دهنده خدمات تخصصی و تشخیصی و دارای بخش های تخصصی جراحی، داخلی، زنان و زایمان، اطفال، بستری، آزمایشگاه، داروخانه و درمانگاه هستند.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه تجهیزات و سازه های سیار بخشی از کار هستند اما بخش مهمتر از این کار، نیروی انسانی آموزش دیده و پای کار است که طبعا اگر این موضوع نباشد کل عملیات به مشکل برمی خورد که خوشبختانه داوطلبان همکاری با جمعیت هلال احمر که از گروه های مختلف و تخصص های مختلف هستند به خوبی با این جمعیت این همکاری را ایجاد کردند و این امنیت عام برای کل مردم کشور فراهم شده است.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر تصریح کرد: بخش دیگری از کار هم که خیلی مهم است آیین نامه ها، دستورالعمل ها و پروتکل های کاری است که آن هم، طی این سال ها آماده شده و در حال حاضر عملیاتی است که در مجموع تمام این امکانات باعث می شود که آسیب پذیری مردم در قبال حوادث و سوانح کاهش پیدا کند که این موضوع تاب آوری اجتماعی است زیرا بر اساس برنامه ششم توسعه موظف شدیم که تاب آوری جامعه را افزایش دهیم و تاب آوری سیستم خودمان را هم در مقابل حوادث و سوانح ارتقا دهیم و باید سرمایه های اجتماعی خود را که همان همکاری داوطلبان با جمعیت هلال احمر است را حفظ و ارتقا بدهیم.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد و می کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند.

این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، تامین احترام انسان ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.

جمعیت هلال احمر در حال حاضر در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه های مختلف امداد و نجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، یک معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائران عتبات عالیات است.

همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران نیز با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می کند.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه ای بیش از 90 سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، اکنون دارای 14 مرکز درمانی فعال در 14 کشور دنیا است.


١٢:١٧ - چهارشنبه ٦ تير ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٧٦٥٧    /    تعداد نمایش : 5610

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: