سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
 


معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر در گفتگو باسلامت:

برنامه ریزی برای راه اندازی مراکز درمانی که جایشان در کشور به شدت خالی است!/درمانی هنرمندانه در داخل کشور!

خبرگزاری سلامت:یکی از مهم ترین برنامه های پیش روی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر راه اندازی مراکز توانبخشی تحت حاد است، مراکزی که وزارت بهداشت هم تاکید ویژه ای برای ورود جمعیت به آن دارد.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری سلامت  یکی از مهم ترین جنبه های خدماتی جمعیت هلال احمر است که در سال های  اخیر با قدرت بیشتری ظاهر شده است. خدمتی که شاید در نگاه اول موازی کاری با سایر دستگاه ها به حساب بیاید، اما با توجه به پشتیبانی و تاکید دولت و وزارت بهداشت، با کیفیت بالا و همچنین قمیت مناسب تر از سیستم های خصوصی در حال ارائه است. خدمتی که در حال حاضر به عنوان اهداف جمعیت هلال احمر به حساب می آید. اهدافی که به گفته معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت بر اساس سیاست های دولت و همچنین سیاست ها و مقرراتی که در فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر وجود دارد، در پیش گرفته شده است. یعنی خدماتی انسان دوستانه که هم با استاندارهای بین المللی و هم ملی سازگاری دارد. حسن صفاریه معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر درگفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری سلامت  به برنامه های این نهاد مردمی اشاره می کند و می گوید:” جمعیت در یکی دو سال گذشته راهبرد ۱۰ ساله ای تدوین کرده که رویکرد همه زیر مجموعه ها بر مبنای آن در حال شکل گیری است. بنابراین رویکرد ما نیز از رویکرد اصلی جمعیت جدا نیست و بر اساس دو برنامه ۵ ساله که منتج این راهبرد ۱۰ ساله است پیش خواهیم رفت، برنامه ای که فاز ۵ ساله نخست آن را از سه ماه گذشته آغاز کرده ایم.”

ضعفی که تا پایان سال برطرف می شود!

جمعیت هلال احمر علاوه بر فعالیت های شناخته شده، در سه زمینه بهداشت، درمان و توانبخشی در کشور فعالیت دارد که این تلاش ها در حوزه بهداشت عمدتا به بهداشت در حوادث مربوط می شود. اما در حوزه درمان، فعالیت های هلال احمر به سه قسمت درمان اضطراری در زمان حوادث، درمان داخل و درمان خارج از کشور منتهی می شود که این تقسیم بندی در حوزه توانبخشی نیز به همین منوال است. دکتر حسن صفاریه به حجم تلاش های جمعیت در حوزه درمان اشاره می کند و می گوید:” همه مراکز استان های ما دارای درمانگاه های سیار هستند که در مواقع اضطرار و زمانی که زیر ساخت های درمانی کشور دچار مشکل می شود، در نقاط مورد نیاز مستقر شده و خدمات را به صورت سیار به مردم ارائه می دهند. علاوه بر درمانگاه های سیار، در ۲۲ استان کشور نیز  بیمارستان سریع الانتقال که نمونه کوچکی از بیمارستان است، وجود دارد. البته در ۴ نقطه تقسیم بندی کشوری نیز بیمارستان های سیار که بزرگ و مجهز است، وجود دارد که بیشتر به قسمت های جنوبی ، شمالی و مرکزی کشور خدمات ارائه می شود. در واقع در این حوزه در قسمت شرق کشور تا حدودی احساس ضعف می کنیم که با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان امسال این ضعف نیز برطرف می شود.”

خدمات گسترده درمانی در داخل کشور

حوزه درمان داخل کشور نیز با  ۴۲ درمانگاه در ۲۶ استان کشور از سوی جمعیت هلال احمر پشتیبانی می شود که سالیانه بیش از یک و نیم میلیون نفر در این درمانگاه ها خدمت دریافت می کنند. این درمانگاه ها جدا از دو مرکز درمانی بزرگ دارویی و درمانی هلال ایران و بیمارستان فوق تخصصی نورفشار است که تنها بیمارستان توانبخشی کشور به حساب می آید و در ارتباط با مراکز توانبخشی کشور تکمیل کننده زنجیره سلامت شناخته می شود. بیمارستانی که با ۱۱۰ تخت در حال فعالیت است و ظرفیت ارتقاء ۲۰۰ تخت را دارد. است. اما در حوزه درمان خارج از کشور، هلال احمر در ۱۴ کشور حضور فعال دارد که این حضور در ۳ کشور  در سطح بیمارستان  و در باقی مراکز در سطح پلی کلینیک های تخصصی، کلینیک های عمومی و بعضا حوزه توانبخشی است. حوزه ای که جمعیت هلال احمر سابقه ۵۵ ساله در آن دارد و باعث شده تا به لحاظ سطح تجهیزات و نیروی انسانی متبحر، وزارت بهداشت عمده تکیه اش را در حوزه توانبخشی بر هلال احمر و کمی هم بهزیستی داشته باشد.  معاون بهداشت درمان و توانبخشی هلال احمر به فعالیت ۱۲۶ واحد توانبخشی تحت نظارت جمعیت در کشور اشاره می کند و می گوید:” این واحدها شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی، شنوایی شناسی و ارتوپدی فنی است و مجموعه ای از خدمات توانبخشی در این مراکز به مردم ارائه می شود. خدماتی که در سال گذشته به بیش از  ۵۵۰ هزار مورد رسیده است.”

خدمتی که با پوشش مناسب بیمه ای همراه نیست!

اما شاید یکی از مهم ترین مشکلات توانبخشی در کشور عدم حمایت بیمه ها از این درمان باشد. مشکلی که به گفته صفاریه اگر با پوشش مناسب بیمه ای همراه بود، سودآوری آن هم برای بیمار و هم برای سیستم به حساب می آمد. حسن صفاریه می گوید:” در حال حاضر در مراکز توانبخشی هلال احمر برای ارائه خدمت ردیف بودجه دولتی در نظر گرفته شده و  خدمات ارائه شده تا حدودی از طریق بودجه ای که از طرف دولت به ما تعلق می گیرد، صورت می پذیرد. در صورتی که اگر بیمه های درمانی نیز در این زمینه همکاری داشتند، به طور طبیعی توان ما برای ارائه خدمت و حتی برای بازسازی سیستم توانبخشی در مجموعه، افزایش پیدا می کرد.  چرا که در طول سالیان گذشته در قسمت تجهیزات و نیروی انسانی استهلاک صورت گرفته و باید سیستم دو.باره تقویت شود. در حوزه تامین نیروی انسانی بدین صورت نیست که بعد از اخذ مدرک دانشگاهی بتوان از افراد استفاده کرد، بلکه حداقل دو سال نیرو باید در مرکز توانبخشی تحت تعلیم باشد تا به نقطه ای برسد که بتوان گفت کار بلد است. ما در مراکز توانبخشی هلال احمر با پائین ترین قیمت ممکن خدمت ارائه می دهیم و همین موجب شده تا از اقصی نقاط مختلف کشور بیماران برای درمان به مراکز هلال احمر مراجعه کنند. معاون بهداشت،درمان و توانبخشی هلال احمر معتقد است توانبخشی کشور در طول سال پیش رو و به طور کلی در برنامه ۵ ساله اول به سمت و سویی پیش می رود که کیفیت بر کمیت غلبه دارد. در واقع جمعیت تلاشی برای بزرگ تر شدن سیستم ندارد، بلکه می خواهد سیستمی مجهزتر با نیروی انسانی متبحرتر داتشه باشد.

راه اندازی کلینیک های تخصصی در کشور

یکی دیگر از مهم ترین برنامه های پیش روی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر،  راه اندازی کلینیک های تخصصی است. کلینیک هایی که کمبود آن در کشور به شدت احساس می شود و جمعیت بر آن شده تا این کمبود را تا حدودی برطرف کند. دکتر صفاریه در این خصوص می گوید: برای مثال کلینیک درمان سکته مغزی با توجه به شیوع آن در کشور، در حال حاضر  در ساختمان مرکزی راه اندازی شده است. چرا که اینگونه افراد باید در زمان اولیه بعد از بروز سکته خدماتی دریافت کنند که با توجه به کمبود کلینیک های تخصصی از این خدمات محروم شده و دچار نقص عضوهای ناشی از سکته می شوند. در صورتی که می توانستند در کلینیک های تخصصی از خدمات ویژه بهره مند شده و حداکثر توانایی شان را به دست بیاورند.”

درمانی هنرمندانه در داخل کشور!

یکی دیگر  از مهم ترین اقدامات  جمعیت در حوزه درمانی، فعالیت بر روی ساخت پروتزهای سیلیکونی چشم است. فعالیتی که با این فعالیت از آن دسته کارهای است که به دلیل عدم سودآوری بالا بخش خصوصی به آن ورود پیدا نمی کند و به گفته دکتر صفاریه هلال احمر باید به آن بپردازد که خوشبختانه در حال گسترش است. حسن صفاریه می گوید:” مردم کشور در گذشته این خدمت را در خارج از کشور دریافت می کردند و البته آنهایی نیز که تمکن مالی برای درافت خدمات را نداشتند با این نقص زندگی می کردند. اما در حال حاضر  این قسمت توسط یک پزشک و یک خانم نقاش اراده می شود. در واقع این خانم به صورت هنرمندانه کره چشم را به گونه ای نقاشی می کند که با چشم دیگر هیچ تفاوتی ندارد و در دو نمونه کاری که به تازگی پایان پذیرفته، نتیجه بسیار خوبی از آن گرفتیم.”

راه اندازی مراکزی که جایش در کشور  به شدت خالی است!

اما یکی از مهم ترین برنامه های پیش رو که وزارت بهداشت هم تاکید ویژه ای برای ورود جمعیت به آن دارد، مراکز توانبخشی تحت حاد است. معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت به برنامه ریزی گسترده هلال احمر برای راه اندازی این مراکز اشاره می کند و می گوید:” بیمارانی که در اثر حادثه دچار ضایعه نخاعی می شوند، اغلب بعد از یک سری درمان در بیمارستان به منزل بازمی گردند. این مورد بیماران نیز مانند افراد دچار سکته مغزی مورد آسیب هایی قرار می گیرند که بخاطر عدم دریافت خدمات درمانی است. اما ما در برنامه خود این بیماران را برای چند هفته در این مراکز استقرار می دهیم. پزشکان در این مراکز با نگاهی متفاوت تر بیمار را تحت درمان قرار می دهند و حداکثر توانمندی ممکن را برای او ایجاد می کنند و زمانی به منزل بازمی گردد که از حداکثر دانش و توانمندی روز دنیا بهره مند شده است. جای این مراکز در کشور  به شدت خالی است. در حال حاضر برنامه ریزی برای راه اندازی این مراکز انجام شده و  تا پایان برنامه ۵ ساله در ۵ قسمت کشور ۵ مرکز توانبخشی تحت حاد ایجاد خواهد شد که در صورت تامین بودجه ما آمادگی افزایش ۱۰ برابری آن را هم داریم. در واقع تنها مشکل بودجه داریم و در زمینه تکنولوژی و نیروی انسانی هیچ کمبودی برای تامین و راه اندازی این مراکز نداریم.


٠٥:٣١ - چهارشنبه ١٤ تير ١٣٩٦    /    عدد : ٩٩٨٤٧    /    تعداد نمایش : 1001

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: