دوشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٨
 


یادداشت/

فعالیت‌های هلال احمر از جنس ارزش‌های فرا زمانی و فرامکانی

امیر حسین‌خان

 

بی گمان هر یک از رویدادهای فرهنگی هدفمندی که در کشور به اجرا در می‌آید، قدمی در مسیر ارتقای سطح بصری و آگاهی جمعی است و در این راستا، برخی حرکت‌ها در شعاعی وسیع‌تر و همراه با کارکردهای فرهنگی- اجتماعی بالاتری نقش آفرینی می کنند. ارتباطات رسانه ای و تبلیغاتی جمعیت هلال احمر که ریشه در آرمان‌های نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر دارد و مبتنی بر ضرورت‌های جدی تبیین بسیج توان انسانیت شکل گرفته ، در سال‌های اخیر به دلیل بروز حادثه های ملی و فراملی بی شمار و نیز چالش مسئولیت اجتماعی ، جلوه‌ای عینی تر و ملموس تر یافت و به تبع رسالت و مسئولیت  اهالی رسانه  هم سنگین‌تر و حساس‌تر شد.

ایجاد ساختارهای هدفمند به منظور پاسخ‌گویی به نیازها و مطالبات مردمی در این عرصه و اهتمام به مفاهیم گسترده مقابله موثر در برابر فجایع و نیز لزوم شفاف سازی و روشنگری برای برداشت صحیح تر از روحیه ایثار و فداکاری امدادگران ، داوطلبان و نیروهای از خود گذشته جمعیت هلال احمر ، همگی ابعاد محتوایی این حرکت ارزشمند در هلال احمر را ترسیم و مشخص می کند.

عملکرد مناسب  هلال احمر در برقراری ارتباط دو سویه با افکار عمومی ظرفیت و فضایی را رقم زد که یکبار دیگر افکار عمومی جامعه و حتی منتقدان با دقت و تمرکز بیش تری به  خاستگاه هلال احمر نگریستند و شرایطی را فراهم ساخت تا نگاه تازه‌ای به دستاوردها ، ارزش‌ها و ضرورت‌های اطلاع ر سانی  جامع در کشور ایجاد شود. تاریخ جمعیت هلال احمر کشور مملو از رویدادها و اتفاقات بی نظیری از جانفشانی ها و همبستگی ملی است 

رویدادهای تاریخی در بستر زمان، دو فرجام و ویژگی می یابند. یا در تاریخ ثبت شده اما به تدریج به حاشیه می روند و یا علاوه بر ثبت در تاریخ، زنده و پویا باقی مانده و در هر دوره ابعاد گوناگونی از آنها کشف و شناخته می شود. حالت اول بیشتر بدین علت ایجاد می شود که آن رخداد واجد ارزش‌های ماندگار نیست و یا اگرچنین ویژگی هایی دارد کسی آنها را نکاویده و فراموش شده است. یا اینکه آن ارزش‌ها در مکان و زمان خاصی معنا یافته اند و عمرشان سپری شده است.

اما حالت دوم ارزش‌های فرا زمانی و فرامکانی آن رخداد و توجه اهل تفکر و اندیشه به آن ارزش‌ها را برای آیندگان یادآوری می کند و این که احیا و تداوم این ارزش ها و وقایع مرتبط با آن رسالت مهم وسرنوشت سازی است که بر دوش نسل های بعدی نهاده شده است. فعالیت های این سازمان عام المنفعه را می توان از مصداق‌های تاریخی حالت دوم دانست. برخورداری از چنین سرمایه بی‌بدیلی که کمتر کشوری دارای آن است و با مشارکت جانانه اعضای داوطلب و و تن سپردن امدادگران و نجات گران آن به حادثه و جراحت حاصل آمده ، مسئولیت های خاصی را نیز به دنبال دارد. در این میان مسئولیت اهل رسانه و کسانی که به ارزش این گنجینه واقفند، بیش از دیگران است.


١٢:٣٨ - سه شنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٦٣٣٠    /    تعداد نمایش : 1329

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: